Suche igłowanie, znane również jako dry needling, to metoda terapeutyczna, która polega na nakłuwaniu struktury anatomicznej lub jej okolicy, sterylnymi igłami do akupunktury w celu redukcji miejscowego lub promieniującego bólu. Choć suche igłowanie wykorzystuje igły do akupunktury, to jednak jest to technika leczenia punktów spustowych mięśni, a nie meridianów energetycznych (tak jak ma to miejsce w przypadku zabiegu akupunktury). Igłowanie jest stosowane w leczeniu bólu mięśniowo-powięziowego, a także w celu poprawy zakresu ruchu, funkcji i siły mięśniowej. Zabieg ten jest coraz bardziej popularny i uważany za skuteczną metodę leczenia wielu schorzeń. Suche igłowanie jest techniką inwazyjną i wymaga odpowiedniego przeszkolenia przez wykonującego zabieg terapeutę.
Kluczowe aspekty suchego igłowania
Suche Igłowanie jest stosowane w leczeniu bólu mięśniowo-powięziowego, a także w celu poprawy zakresu ruchu, funkcji i siły mięśniowej. Suche igłowanie jest techniką inwazyjną i wymaga odpowiedniego przeszkolenia i certyfikacji przez wykonującego zabieg terapeutę.
Korzyści i skuteczność zastosowania dry needling
Dry Needling to skuteczna metoda terapii, która może przynieść wiele korzyści dla pacjentów. Zabieg ten polega na wprowadzeniu igieł do mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, co prowadzi do rozluźnienia napiętych mięśni oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych. Suche igłowanie może być skuteczne w leczeniu bólu głowy, łokcia tenisisty, bólu kręgosłupa oraz innych, tzw. ortopedycznych schorzeń bólowych.
Wskazania i przeciwwskazania do zastosowania suchego igłowania
Suche igłowanie jest skuteczną metodą leczenia bólu i schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Zabieg ten stosuje się w przypadku bólu kręgosłupa, łokcia tenisisty, barku zamrożonego, a także w przypadku mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Wskazania do leczenia suchymi igłami to również dolegliwości bólowe wynikające z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego (kolano skoczka, kolano biegacza...)
Istnieją również pewne przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu suchej igłoterapii. W przypadku zaburzeń krzepliwości krwi, zaburzeń czucia, zmian skórnych, nowotworów i otwartych ran skóry, zabieg ten jest przeciwwskazany.
W przypadku pacjentów z żylakami, obrzękami limfatycznymi, chorobami zakaźnymi, alergiami na materiały lub substancje stosowane podczas zabiegu, przeprowadzenie zabiegu suchej igłoterapii jest również przeciwwskazane.
Podsumowując, zabieg suchej igłoterapii jest skuteczną metodą leczenia bólu i schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Przed przeprowadzeniem zabiegu należy jednak dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta i wykluczyć obecność pewnych przeciwwskazań.