MASANA GABINET fizjoterapeuta terapia manualna Kraków - szkolenia

GABINET FIZJOTERAPII


DIAGNOZA - LECZENIE - REHABILITACJA - PROFILAKTYKA

W naszym gabinecie pomagamy ludziom cierpiącym na różne dolegliwości. Leczymy zarówno zawodowców i amatorów sportowych, jak i osoby prowadzące siedzący tryb życia. W codziennej pracy fizjoterapeuta przywraca do pełnej sprawności m.in. kręgosłupy przeciążane wielogodzinną pracą przed komputerem, kolana zmęczone kilometrami biegania oraz inne schorzenia dotyczące narządu ruchu.

Fizjoterapia uroginekologiczna w przebiegu dolegliwości związanych z takimi problemami, jak: - nietrzymanie moczu - parcia naglące - pęcherz nadreaktywny - obniżenie narządów - zespoły bólowe dna miednicy - fizjoterapia przed i pooperacyjna - fizjoterapia okołoporodowa.

Jeśli doskwiera Ci ból, doznałeś urazu lub jesteś po zabiegu ortopedycznym, skontaktuj się z nami, a wspólnie postaramy się rozwiązać Twój problem.

LECZYMY:

  • BÓLE GŁOWY

Ponad 90% dorosłych ludzi przynajmniej raz w życiu odczuło silny ból głowy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Blisko 75% z nas cierpi na napięciowy ból głowy - jest to najbardziej powszechna i jednocześnie słabo opisywana w literaturze medycznej dolegliwość. Można wskazać dwa typy napięciowego bólu głowy:

  • codzienny, chroniczny ból o stosunkowo lekkim nasileniu. Taki ból powinien zostać jak najszybciej poddany leczeniu fizjoterapeutycznemu, nie farmakologicznemu, jak czyni to większość Rodaków,
  • epizodyczny, który pojawia się w stresujących momentach, podczas zmian nawyków żywieniowych oraz po wysiłku. Często towarzyszy mu odczucie „pulsowania”.

Przyczyny bólu głowy

  • zmęczenie, wyczerpanie psychiczne,
  • problemy z krążeniem mózgowym,
  • zmiany naczyniowe,
  • zaburzona przemiana materii,
  • schorzenia innych narządów organizmu (np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, horoba zębów i dziąseł, grypa, angina paciorkowcowa, choroba oczu, alergia, nerwoból nerwu trójdzielnego, zwyrodnienie kręgosłupa, nadciśnienie tętnicze, pourazowe bóle głowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, guz mózgu.)

Fizjoterapia w leczeniu bólu głowy

Terapia manualna - osteopatia, manipulacje i mobilizacje, masaż tkanek głębokich, terapia FDM, terapia poizometryczną relaksacją mięśni.

  • BÓLE KRĘGOSŁUPA

Zespoły bólowe kręgosłupa są obecnie najczęściej występującą dolegliwością bólową aparatu ruchu człowieka. Według badań, przyjmuje się, że co druga osoba żyjąca w populacji polskiej zgłaszała dolegliwości związane z przewlekłymi zespołami bólowymi kręgosłupa.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Przyczyna bólu pleców bardzo rzadko znajduje się w bezpośrednio w kręgosłupie, lecz ból jest jedynie objawem pewnego schorzenia. Kręgosłup jest zbudowany z wielu struktur, takich jak kości, krążki międzykręgowe, więzadła, ścięgna, nerwy, naczynia krwionośne, otaczające go mięśnie oraz inne tkanki.

Dodatkowo, na ból pleców może wpływać nieprawidłowa praca narządów wewnętrznych, stres czy złe nawyki żywieniowe.

Fizjoterapia w dolegliwościach bólowych kręgosłupa

Leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa polega na zastosowaniu różnego rodzaju technik manualnych w celu przywrócenia organizmowi równowagi funkcjonalnej i strukturalnej. W dalszej kolejności fizjoterapeuta pozwala na stopniowe wprowadzanie dobrze zaplanowanej aktywności ruchowej, która jest najlepszym sposobem leczenia problemów z kręgosłupem (Nordic Walking, spacery, basen, bieganie…)

Należy pamiętać, iż tylko kompleksowa terapia w połączeniu z odpowiednią profilaktyką, pozwoli uzyskać oczekiwany efekt w postaci eliminacji źródła dolegliwości bólowych. Leczenie objawowe przynosi chwilową ulgę od bólu lecz w dłuższej perspektywie nie eliminuje jego przyczyny.

  • PRZECIĄŻENIA UKŁADU RUCHU

Przyczyny powstawania przeciążeń

Jednym z najczęściej popełnianych błędów u osób zaczynających aktywność fizyczną jest zwiększanie obciążeń treningowych, które nie zawsze idzie w parze ze zwiększeniem okresu odpoczynku i regeneracji. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na uszkodzenia, nie mające konkretnej przyczyny, ale będące przeciążeniem narządu ruchu. Powinniśmy pamiętać, że rekreacyjne uprawianie sportu również niesie ze sobą pewne ryzyko związane z urazem.

Ostre i przewlekłe dolegliwości bólowe (ostroga piętowa, łokieć tenisisty, cieśń nadgarstka, rwa kulszowa itp.)

Dla optymalnego ruchu ciała człowieka wymagana jest równowaga w długości i sile mięśniowej pomiędzy antagonistami (mięśniami przeciwstawnymi) otaczającymi dany kompleks ruchowy (staw). W prawidłowych warunkach ilość wzajemnie oddziałujących sił między antagonistami sprawia, że poszczególne segmenty ciała mogą poruszać się zgodnie z fizjologicznymi osiami obrotu; określamy to prawidłową równowagą mięśniową. W sytuacji, w której z pewnej przyczyny dojdzie do zaburzenia tej równowagi, organizm będzie wysyłał sygnały bólowe.

  • STANY POURAZOWE

Bezpośrednio po urazie należy możliwie jak najszybciej udać się do specjalisty, najlepiej lekarza ortopedy, który dokładnie określi strukturę, która uległa uszkodzeniu oraz powie nam jak bardzo poważny jest to uraz. Dzięki tej wiedzy, fizjoterapeuta będzie w stanie odpowiednio zaplanować dalszy proces fizjoterapii.

Fizjoterapia po urazie

Podstawą szybkiej i skutecznej rehabilitacji po urazie, np. po skręceniu stawu skokowego jest bardzo szybkie wdrożenie procesu terapii. Warto pamiętać, że badanie RTG, które rutynowo jest wykonywane na SORze wyklucza tylko ewentualne złamanie kości. Dodatkowo, usztywnienie stawu bardzo rzadko jest konieczne w przypadku skręcenia stawu. Obecnie odchodzi się od unieruchamiania kończyny dolnej po urazie, zastępując je wdrażaniem minimalnego, tolerowanego przez pacjenta ruchu. Takie podejście, umożliwia znacznie szybszy powrót do pełnej sprawności.

Obecnie, w przypadku urazu związanego z wykonywaniem aktywności ruchowej mamy dwie możliwości leczenia: leczenie operacyjne lub zachowawcze. W sytuacji, w której leczenie operacyjne jest koniecznością, bardzo duże znaczenie dla powodzenia całego procesu leczenia ma możliwie jak najszybsze wprowadzenie fizjoterapii.

  • FIZJOTERAPIA UROLOGICZNA I GINEKOLOGICZNA (NTM - NIETRZYMANIE MOCZU)

Oferujemy fizjoterapię dla kobiet i mężczyzn z takimi problemami, jak: - nietrzymanie moczu - parcia naglące - pęcherz nadreaktywny - obniżenie narządów - zespoły bólowe dna miednicy - fizjoterapia przed i pooperacyjna - fizjoterapia okołoporodowa.

 

 

TERAPIA

W naszej codziennej pracy wykorzystujemy szeroki wachlarz technik terapeutycznych, który regularnie poszerzamy poprzez uczestnictwo
w różnorodnych kursach i szkoleniach.

Zależnie od potrzeb możemy zastosować ogólnie pojętą terapię manualną, techniki manipulacji i mobilizacji stawów, suche igłowanie, kinesiotaping, haczykowanie (fibroliza mięśniowo-powięziowa), elektrostymulację mięśni (np. w przypadku ich zaniku) oraz terapię mięśniowo-powięziową.

Terapię zawsze łączymy z ćwiczeniami, dobranymi indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Jest to niezbędny element dopełniający proces rekonwalescencji, który znacząco wpływa na jej skuteczność.