Łokieć tenisisty – ból łokcia | Objawy | Fizjoterapia

Łokieć-tenisisty

Jest to zbiorczy termin określający dolegliwości bólowe lokalizujące się w bocznym przedziale stawu łokciowego. Dodatkowo, łokieć tenisisty bywa określany jako zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Zaliczany jest do schorzeń z kategorii entezopatii, co oznacza, iż problem lokalizuje się w miejscu przyczepu mięśniowego.  W przypadku łokcia tenisisty, to mięśnie prostowniki ulegają przeciążeniu. W dłuższej perspektywie taka sytuacja może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych.

Łokieć tenisisty - objawy

Diagnoza łokcia tenisisty polega między innymi na stwierdzeniu kilku charakterystycznych objawów. Wykonujemy badanie palpacyjne w okolicy przedziału bocznego stawu łokciowego - nad nadkłykciem bocznym kości ramiennej. Szukamy obszarów o zwiększonej bolesności.

Ponadto, aktywności, które wymagają wykonania ruchu wyprostu nadgarstka, będą powodowały ból. Są to czynności typu: długotrwałe używanie myszki od komputera, czy podnoszenie krzesła za oparcie z dłonią ustawioną w stronę sufitu.

Oprócz tego, wykonywanie ruchu zgięcia nadgarstka (rozciąganie mięśni) może powodować ból. W niektórych przypadkach, ograniczeniu ulega również wyprost stawu łokciowego.

Łokieć tenisisty - przyczyny

Do najczęstszych przyczyn łokcia tenisisty zaliczamy aktywności, które wykonywane są regularnie i powtarzane przez dłuższy czas. Najbardziej oczywistym i najczęstszym ruchem, który może w duży stopniu przyczynić się do przeciążenia, jest ruch wykonywany podczas obsługiwania myszki lub pracy przy klawiaturze komputera. Dodatkowo takie czynności jak skręcanie mebli z wykorzystaniem śrubokrętu, bezpośredni uraz czy aktywność sportowa, która będzie przeciążała ten obszar, mogą być przyczyną pojawienia się dolegliwości bólowych.

Bywają również sytuacje, w których ból rzeczywiście pojawia się w okolicy przedziału bocznego stawu łokciowego, jednak jego źródło znajduje się w zupełnie innym miejscu.  Taki stan rzeczy może wynikać np. z zaburzenia na poziomie kręgosłupa, nieprawidłowego napięcia w obrębie mięśni obręczy barkowej, czy też wcześniejszych urazów w odległych obszarach (np. bark, nadgarstek).

Łokieć tenisisty – leczenie i fizjoterapia

Jeśli jest to możliwe, staramy się unikać ruchów, które prowokują ból. Możemy również spróbować dokonać pewnych modyfikacji w zakresie wykonywanych czynności, które są przyczyną przewlekłych przeciążeń. Zakładając, że to np. długotrwała praca przed komputerem powoduje u nas dolegliwości bólowe, z pewnością pomocna będzie w tym wypadku poprawa ergonomii stanowiska pracy.

Z drugiej strony, w przypadku kiedy dolegliwości bólowe wynikają z uprawiania aktywności sportowej, powinniśmy zastanowić się, czy to zła technika podczas ćwiczeń nie jest przyczyną problemu. W niektórych sytuacjach, nawet niewielka korekcja ustawienia ciała przynosi dobre efekty.

Sytuacje, które sprawiają, iż regularnie odczuwamy dolegliwości bólowe, są wskazaniem do wizyty u specjalisty, do czego zawsze zachęcamy. Przeprowadzenie rzetelnego badania poprzedzonego obszernym wywiadem z pacjentem pozwala na znalezienie głównej przyczyny problemu. Bez tego procesu żadna terapia nie będzie skuteczna.