Nerw łokciowy: anatomia, dolegliwości i skuteczna terapia

Nerw łokciowy to kluczowy element naszego układu nerwowego, odgrywający istotną rolę w ruchach kończyny górnej. W tym wpisie zgłębimy tajemnice anatomii nerwu łokciowego oraz omówimy częste dolegliwości związane z jego dysfunkcją.

Anatomia Nerwu Łokciowego

Nerw łokciowy (łac.nervus ulnaris), jest jednym z trzech głównych nerwów kończyny górnej. Wychodzi z rdzenia kręgowego na poziomie C8-Th1 i biegnie przez ramię, przedramię aż do dłoni. Kluczowym obszarem przebiegu nerwu łokciowego jest tzw. bruzda/rowek nerwu łokciowego. To właśnie w tym rejonie nerw łokciowy może być narażony na ucisk, co prowadzi do różnych dolegliwości. Warto zaznaczyć iż w tym obszarze anatomicznym dolegliwości bólowe stawu łokciowego mogą mieć związek z innym rodzajem dolegliwości bólowych stawu łokciowego określanych mianem "łokcia golfisty".

Dolegliwości Związane z Nerwem Łokciowym

Zespół rowka/kanału nerwu łokciowego:

Objawy obejmują mrowienie, drętwienie oraz ból w dłoni i palcach. Przyczyny to często powtarzające się ruchy, ucisk nerwu podczas snu lub praca przy komputerze.

Napięcie nerwu łokciowego:

Objawy to ból wzdłuż przebiegu nerwu, ograniczone ruchy stawów i osłabienie mięśni ręki. Czynniki ryzyka to przeciążenie, urazy, czy nawet niewłaściwa postawa.

Zapalenie nerwu łokciowego:

Spowodowane infekcjami, urazami lub stanami zapalnymi. Charakteryzuje się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem w okolicy łokcia.

Skuteczne Sposoby Leczenia Dolegliwości Nerwu Łokciowego:

Fizjoterapia:

Ćwiczenia mające na celu wzmacnianie mięśni i poprawę zakresu ruchu. Techniki relaksacyjne zmniejszające napięcie nerwu.

Zmiany nawyków:

Unikanie długotrwałego przyjmowania statycznych pozycji oraz wielokrotnie powtarzanych ruchów. Korekta postawy podczas pracy przy biurku.

Zabiegi Chirurgiczne:

W przypadkach poważnych urazów lub nieefektywności innych metod leczenia mogą być wskazane zabiegi chirurgiczne mające na celu złagodzenie ucisku na nerw.

 

Przybliżanie zagadnień związanych z anatomią nerwu łokciowego ułatwia rozpoznanie pierwszych symptomów. Regularne ćwiczenia, zmiany w trybie życia i skonsultowanie się z fizjoterapeutą to kluczowe kroki w leczeniu i zapobieganiu problemom związanym z tym ważnym elementem naszego układu nerwowego. Holistyczne podejście do tematu zdrowia, to klucz do sukcesu.