Zespół cieśni nadgarstka – Przyczyny | Objawy | Leczenie

zespół-cieśni-nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to szerokie pojęcie określające dolegliwości lokalizujące się w okolicy nadgarstka. Dolegliwości te związane są  w większości przypadków z uciskiem nerwu pośrodkowego. Z jednej strony problem ten może wynikać z lokalnego przeciążenia tkanek. Jednakże, zdarzają się sytuacje, w których odczuwany ból czy drętwienie nadgarstka będzie miał źródło w odległym obszarze.  Na dodatek, okazuje się, że znacznie częściej przyczyna problemu nie znajduje się w miejscu występowania dolegliwości. Z tego względu, kluczowym elementem w przeprowadzeniu skutecznej rehabilitacji będzie zebranie szczegółowego wywiadu. 

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny

Wyróżniamy szereg bezpośrednich przyczyn, które mogą być źródłem dolegliwości związanych z zespołem cieśni nadgarstka. Po pierwsze, przeciążenia mięśniowe które spowodują obrzęk błony śluzowej ścięgna zginaczy nadgarstka lub zapalenie pochewki ścięgnistej. Przeciążenia te mogą wynikać na przykład z długotrwałej pracy biurowej w nieprawidłowych warunkach ergonomicznych.

Ponadto, wszelkie złamania w okolicy nadgarstka, mogą w późniejszym czasie doprowadzić do rozwinięcia zespołu cieśni nadgarstka. Warto również dodać iż takie choroby jak zaburzenia czynności tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca mogą być również związane z zespołem cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy

Obserwujemy kilka kluczowych objawów, które sugerują o występowaniu cieśni nadgarstka. Po pierwsze, możemy mieć do czynienia z bólem. Jednakże, w przypadku cieśni nadgarstka, najbardziej charakterystycznym objawem jest drętwienie i mrowienie. Oprócz tych najczęściej spotykanych objawów sporadycznie może dochodzić do nagłej utraty siły dłoni i wypuszczania przedmiotów.

Drętwienie lub mrowienie z reguły lokalizuje się w kciuku, palcu wskazującym, środkowym i serdecznym. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w nocy, ale mogą być również obecne podczas codziennych czynności, takich jak praca na komputerze lub czytanie gazety. Dodatkowo, częstą aktywnością sportową, która może być przyczyną problemu, jest jazda na rowerze (nieprawidłowy chwyt kierownicy). W skrajnych przypadkach, może dochodzić do utraty czucia i siły.

Ponadto, zdarzają się sytuacje, w których będzie konieczne wykonanie dodatkowych badań obrazowych. Pomocne może być również przeprowadzenie badania przewodnictwa nerwowego lecz o tym decyduje lekarz.

Zespół cieśni nadgarstka – możliwości leczenia

W przypadku cieśni nadgarstka istnieje możliwość leczenia zachowawczego oraz operacyjnego. Zawsze warto zacząć proces terapii od leczenia zachowawczego – fizjoterapii. Jeśli okaże się, że ono nie przyniesie pożądanych efektów, wtedy warto rozważyć zabieg operacyjny.

Zachęcamy zatem do skonsultowania swoich dolegliwości ze specjalistą, ponieważ w wielu przypadkach objawy dają się zniwelować bez konieczności operacji. Często wprowadzenie małych zmian w aktywności życia codziennego daje bardzo dobre efekty.