Bóle goleni u biegaczy – Shin Splints

bóle-goleni-u-biegaczy-shin-splintsCzęstym zjawiskiem, które w dużej mierze występuje wśród biegaczy są bóle goleni (Shin Splints). Jest to dosyć szerokie określenie opisujące ból w okolicy podudzia, który pojawia się podczas wykonywania wysiłku (bieganie lub inna aktywność) Czasami również utrzymuje się chwilę po jego zakończeniu. Należy pamiętać, że określenie to nie stanowi precyzyjnego wyjaśnienia dla przyczyny bólu!

Wyróżniamy kilka jednostek chorobowych, które mogą być bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych. Najczęstszą z nich jest zespół ciasnoty przedniego przedziału międzypowięziowego. Dodatkowo, tego rodzaju dolegliwości mogą być spowodowane przez zapalenie okostnej kości piszczelowej czy też przeciążenie przyśrodkowej części piszczeli.

Bóle goleni u biegaczy (Shin Splints) - przyczyny

Dolegliwości bólowe spowodowane są bezpośrednio przez ucisk, który wynika ze zwiększającego się w trakcie wysiłku ciśnienia w obrębie przedniego przedziału międzypowięziowego mięśni podudzia. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia ukrwienia w tej okolicy i pojawienia się dolegliwości bólowych. Dlatego też, zaprzestanie aktywności sprawia, że ból znika.

Do głównych i najczęstszych przyczyn Shin Splints należy zaliczyć błędy w planowaniu treningu. Nagłe zwiększenie intensywności, długości lub częstotliwości treningu. Problem ten często pojawia się na początku sezonu, kiedy wznawiamy aktywność po dłuższym okresie bezruchu.

Dodatkowo, osoby, u których obserwuje się nadmierną pronację stopy (krawędź boczna stopy jest wyżej ustawiona niż jej brzeg przyśrodkowy - stopa zapada się do środka) są znacznie bardziej narażone na wystąpienie tego urazu.

Dysbalans (nierówne napięcie) mięśni przedniej części goleni w porównaniu z tylną grupą mięśniową, również może mieć wpływ na pojawienie się tego zespołu bólowego.

Główne objawy Shin Splints

Rozpoznanie zespołu bólowego goleni opiera się na stwierdzeniu obecności bólu w obrębie mięśni podudzia. Mamy dwie możliwe lokalizacje bólu: w przedniej części goleni lub w obrębie przyśrodkowej krawędzi kości piszczelowej.

Bieganie lub bardzo długie chodzenie to aktywności, które są najczęstszym czynnikiem wyzwalającym ból ale nie jedynym.  Przerwanie aktywności powoduje ustąpienie dolegliwości. Zdarza się, że ból może utrzymywać się na krótki czas po zakończeniu aktywności. W przypadku bólu goleni/podudzia należy wykluczyć objawy naczyniowe oraz neurologiczne.

Fizjoterapia w leczeniu Shin Splints

W pierwszym etapie leczenia należy wyłączyć aktywności, które powodują ból. Daną aktywność możemy zastąpić inną formą wysiłku, pod warunkiem, że ta druga nie powoduje dolegliwości bólowych. Dobrą alternatywą dla biegania jest jazda na rowerze czy też pływanie na basenie.

Jak w każdym przypadku, w którym odczuwamy dolegliwości bólowe warto skonsultować ten problem z fizjoterapeutą. Przeprowadzenie rzetelnego badania, postawienie trafnej diagnozy a później autodyscyplina pacjenta, mają kluczowe znaczenie dla powodzenia procesu rehabilitacji.

Przyczyna rzadko leży w miejscu, które nas boli…

Przebyte urazy, zabiegi chirurgiczne, dolegliwości bólowe w innych, odległych obszarach mają bardzo duży wpływ na zaburzenia biomechaniki całego ciała.

Przyczyna bólu bardzo rzadko znajduje się w miejscu jego występowania!

Stare”, nie wyleczone urazy (skręcenie stawu skokowego) mogą prowadzić do wytworzenia szeregu kompensacji w ciele. W trakcie codziennych aktywności organizm będzie w stanie odpowiednio skompensować pewne niewydolności w biomechanice. Dopiero obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego poprzez trudniejsze zadanie jakim jest na przykład bieganie, sprawi, że pewne obszary będą zmuszone do znacznie większej pracy niż pozwala na to ich fizjologiczna budowa. Po pewnym czasie te nadmiernie obciążane struktury ulegną przeciążeniu i dojdzie do powstania dolegliwości bólowych.

Kluczem dla powodzenia leczenia jest znalezienie tej przyczyny, która sprawia, że dany mięsień jest nadmiernie obciążany. Fizjoterapia skoncentrowana na miejscu bólu jest leczeniem objawowym, które rzadko przynosi skuteczny efekt i nie rozwiązuje jego rzeczywistego podłoża.