„Łokieć golfisty” –  ból w stawie łokciowym

„Łokieć golfisty” to termin, którym określa się zespół bólowy przyśrodkowego przedziału stawu łokciowego. Jest to stan, w którym na skutek przeciążenia mięśni zginających nadgarstek oraz palce, dochodzi do wystąpienia objawów bólowych w miejscu przyczepu tych mięśni. Dolegliwości pojawiają się w wyniku powtarzalnych ruchów nadgarstka. Aktywności sportowe takie jak golf czy tenis predysponują do wystąpienia tego typu dolegliwości.

Bez odpowiedniego leczenia stan ten może przekształcić się w przewlekły i nawracający problem. Ponadto, w dłuższej perspektywie może dojść do rozwoju zwyrodnienia lub nawet częściowego przerwania ścięgna.

„Łokieć golfisty” – charakterystyczne objawy

Głównym objawem w przypadku „łokcia golfisty” jest ból w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (po wewnętrznej stronie stawu). Może również pojawiać się ból promieniujący w dół ramienia podczas ruchów chwytania przedmiotów i zginania nadgarstka.

W dalszym etapie, dolegliwości mogą występować w trakcie prostych codziennych czynności, takich jak podnoszenie szklanki lub przekręcanie klamki.

Dodatkowo, ruch zaciskania ręki w pięść oraz pronacja przedramienia z oporem spowodują nasilenie dolegliwości bólowych.  Ponadto, może pojawiać się osłabienie siły chwytu.

Łokieć golfisty – przyczyny problemu

Przeciążenia w obrębie mięśni zginających nadgarstek oraz palce uznaje się za bezpośrednią przyczynę dolegliwości bólowych określanych mianem „łokcia golfisty”.

Należy jednak pamiętać, że te przewlekłe przeciążenia mogą być skutkiem problemu, który znajduje się w zupełnie innym miejscu niż występowanie dolegliwości bólowych stawu łokciowego.

Przebyte, nieleczone urazy czy tez złamania w obrębie nadgarstka, przedramienia lub stawu barkowego, mogą zaburzać prawidłową biomechanikę kończyny górnej podczas ruchów. W konsekwencji, dojdzie do wytworzenia strategii kompensacyjnych. W dłuższej perspektywie czasu stan ten może doprowadzić do przeciążenia w przedziale przyśrodkowym stawu łokciowego i pojawienia się bólu.

Dodatkową przyczyną są błędy treningowe. Zaliczamy do nich: niewłaściwie dobrany sprzęt, złą technikę, zbyt duże obciążenia przy braku odpowiedniej regeneracji.

Fizjoterapia w przebiegu „łokcia golfisty”

W pierwszym etapie leczenia należy  zmodyfikować lub całkowicie zrezygnować z aktywności, która powoduje przeciążenie i dolegliwości bólowe. Następnie, zaleca się skonsultowanie problemu ze specjalistą, który znajdzie tak zwaną pierwotną przyczynę problemu. W dalszej kolejności dokonujemy korekcji błędów treningowych i pracujemy nad poprawą techniki wykonywania ruchu.

Do zwalczania stanu zapalnego warto również zastosować okłady z lodu lub żeli (20 minut / 2 godziny) i terapii uzupełniających, w tym neurokrioterapii.

Fizjoterapeuta posiada szereg technik z zakresu terapii manualnej. Dzięki tym działaniom jest on w stanie przywrócić prawidłową pracę stawów i tkanek miękkich w celu korekty biomechaniki łokcia i zmniejszenia tkanki bliznowatej. Najszybciej jak to jest tylko możliwe wprowadza się aktywne ruchu pacjenta. W tym celu pracujemy nad poprawą biomechaniki ruchu całej kończyny górnej poprzez wykonywanie ćwiczeń propriocepcji, stabilizacji, ćwiczeń rozciągających czy też wzmacniających.

Rokowania w przypadku „łokcia golfisty” zależą między innymi od tego czy mamy do czynienia z ostrym czy z przewlekłym stanem. Ostry stan, w którym objawy  występowały krócej niż 4 tygodnie, leczy się w ciągu 2 do 6 tygodni. Natomiast przewlekły stan, w którym objawy występują dłużej niż 8 tygodni, może wymagać od 3 do 6 miesięcy leczenia.

 


Bibliografia:

1). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519000/