Fizjoterapeuta co on właściwie robi ?

Fizjoterapeuta to osoba, która za pomocą swoich rąk sprawia, że ból znika a ciało zaczyna funkcjonować prawidłowo. Podczas wizyty w gabinecie, fizjoterapeuta na wstępie przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad w odniesieniu do historii związanej z aktualnymi dolegliwościami pacjenta. Następnie, wykonuje całościowe badanie funkcjonalne ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, które jest dla pacjenta problematyczne. Takie szerokie spojrzenie na pacjenta, pozwala fizjoterapeucie znaleźć przyczynę problemu, która bardzo często znajduje się w miejscu nie związanym z obszarem obecnych dolegliwości.

Fizjoterapia to coś więcej niż masaż

Masaż stanowi jedną ze składowych całej dziedziny jaką jest fizjoterapia. Jednakże, fizjoterapeuta posiada znacznie szerszy wachlarz umiejętności dzięki którym jest w stanie skutecznie wpływać na stan funkcjonowania pacjenta. Przede wszystkim, opiera swoje działanie na szeroko pojętej terapii manualnej. Połączenie wprawnego oka z doświadczonymi dłońmi, pozwala zdiagnozować i skutecznie zniwelować dolegliwości pacjenta. Dodatkowo, dla utrwalenia efektu przeprowadzonej fizjoterapii, zaleca on indywidualnie dobrane ćwiczenia, które pacjent wykonuje we własnym zakresie.

„Z czym” udać się na wizytę do fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta ma możliwość ukierunkowania się na jedną z wielu gałęzi fizjoterapii. Z tego też względu, fizjoterapia posiada bardzo szerokie spektrum działania. Wyróżniamy fizjoterapię ortopedyczną, sportową, urologiczną, ginekologiczną, neurologiczną, kardiologiczną itd. Zazwyczaj, każdy fizjoterapeuta kieruje swoją ścieżkę rozwoju w taki sposób, aby  specjalizować się w jednej z dziedzin fizjoterapii. Fizjoterapeuta ortopedyczny zajmuje się problemami i dolegliwościami związanymi z bardzo szeroko definiowanym narządem ruchu (ból kręgosłupa, ból kolan…). Fizjoterapeuta sportowy w swojej pracy styka się z kontuzjami oraz urazami wynikającymi z uprawianej aktywności (amatorsko oraz zawodowo). Praca fizjoterapeuty sportowego pozwala na znacznie szybszy powrót do treningów oraz umożliwia ewentualne uniknięcie ponownych urazów. Fizjoterapeuta urologiczny w swojej codziennej pracy styka się z takimi problemami jak: nietrzymanie moczu, parcia naglące, pęcherz nadreaktywny, obniżenie narządów, zespoły bólowe dna miednicy czy fizjoterapia przed i pooperacyjna.

Fizjoterapeuta to zawód medyczny

Każdy fizjoterapeuta posiada indywidualny numer wykonywania zawodu. Fakt ten świadczy o rzetelności świadczonych usług i odpowiednich kompetencjach fizjoterapeuty. Posiada on zatem dosyć dużą swobodę podejmowanych działań, za które ponosi odpowiedzialność. W razie wątpliwości odnośnie stanu pacjenta (podczas wywiadu), kieruje on pacjenta do lekarza specjalisty na szczegółowe badania (RM, USG czy inne). Dodatkowo, co ważne dla pacjentów, do fizjoterapeuty można udać się bezpośrednio. Na fizjoterapię „gabinetową” nie ma potrzeby posiadania skierowania od lekarza.