Skupiona fala uderzeniowa stanowi ważne uzupełnienie w skutecznej terapii schorzeń narządu ruchu. Dodatkowo, jest ona nieinwazyjną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Jest również bardzo dobrym rozwiązaniem w terapii przewlekłego bólu układu mięśniowo-szkieletowego, zwapnień oraz zaburzonych zrostów kostnych.
Ponadto, skupiona fala uderzeniowa jest zabiegiem, która wpływa na uszkodzone tkanki poprzez głęboką stymulację komórek, doprowadzając do ich regeneracji i szybszego gojenia.
Skupiona fala uderzeniowa - na czym polega zabieg ?
Skupiona fala uderzeniowa to nowoczesne i bardzo skuteczne narzędzie leczenia i rehabilitacji w ortopedii. Określenie to odnosi się do pulsacji ciśnienia mechanicznego, które rozchodzi się w organizmie w postaci fali. W nowoczesnej terapii bólu, energia fali uderzeniowej zostaje skierowana do bolesnych obszarów ciała.
Po raz pierwszy zabieg falami uderzeniowymi zastosowano w litotrypsji. Skoncentrowane działanie fal uderzeniowych umożliwiło usunięcie kamieni nerkowych bez konieczności interwencji chirurgicznej. Obecnie ponad 98% wszystkich kamieni nerkowych usuwa się tą metodą.
Fale uderzeniowe w leczeniu bólu związanego z urazami i dolegliwościami narządu ruchu stosuje się od początku lat 90.
Skupiona fala uderzeniowa - mechanizm działania
ESWT (ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy) to pozaustrojowa, zogniskowana terapia falą uderzeniową, które przenoszą energię w miejsce dolegliwości. Powstające w aparacie fale są następnie transmitowane do problematycznego obszaru, gdzie skupiają się we wtórnym ognisku. W konsekwencji, dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia w tkankach w bardzo krótkim czasie.
Jeśli chodzi o rodzaje mechanizmów działania fali uderzeniowej, wyróżniamy falę radialną oraz falę skupioną.
Po pierwsze, skupiona fala uderzeniowa oparta jest na technologii elektroakustycznej. Wewnątrz aplikatora istnieje kompleks składający się z pojedynczego kryształu piezoelektrycznego i soczewki elektroakustycznej. Urządzenie wytwarza wysokie napięcie, które deformuje kryształ i wytwarza akustyczną falę uderzeniową. Następnie fala jest kształtowana w sposób skupiony i wprowadzana jest do ciała pacjenta. Taka technologia pozwala na znacznie bardziej precyzyjne trafienie w źródło dolegliwości pacjenta.
Z drugiej strony, fala radialna działa w sposób bardziej rozproszony. W konsekwencji uzyskujemy mniejszą głębokość penetracji w głąb tkanek podczas zabiegu oraz działamy z mniejszą intensywnością na dany obszar.
Efekty terapeutyczne i wskazania do zabiegu
Do najważniejszych efektów terapeutycznych, które można uzyskać dzięki zastosowaniu leczenia skupioną falą uderzeniową należy zaliczyć między innymi stymulację procesów regeneracji tkanek. Wzrost produkcji kolagenu. Dodatkowo, możemy uzyskać redukcję napięcia tkanek. Rozpuszczeniu ulegają złogi wapnia w fibroblastach. W konsekwencji uzyskamy zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Wskazaniem do wykonania zabiegu falą uderzeniową są szeroko pojęte przeciążenia i dolegliwości bólowe w obrębie mięśni i stawów. Ponadto, poniżej podajemy kilka najbardziej popularnych jednostek chorobowych, w przebiegu których leczenie falą uderzeniową przynosi dobre rezultaty:
-zapalenie powięzi podeszwy
-łokieć tenisisty: zapalenie nadkłykcia bocznego
-łokieć golfisty: zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego
-ból barku
-przewlekły ból pleców i szyi
-powięziowe punkty spustowe
-choroba Osgood Schlatter’a
-biodro trzaskające
-kolano skoczka
-zespół mięśnia piszczelowego przedniego
-zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Bibliografia:
1). https://www.btlnet.pl/fizjoterapia-skupiona-fala-uderzeniowa